چشمه های آب گرم معدنی مشگین شهر

مول سویی :

چشمه آبگرم موئيل در حدود 12 كيلو متري جنوب مشكين شهر با بيش از 8 دهنه در ارتفاع 2300 متري و درجه اسيدي حدود 5 و درجه حرارتي حدود 45 براي آرامبخش عصبي مفيد است .چشمه ملك سويي در 15 كيلو متري جنوب مشكين شهر در كنار آبشار زيباي گور گور و چشمه آق سوء قرار دارد و درجه حرارت آن 45 درجه براي آرامبخش عصبي مفيد است.

توش سو:

چشمه توش سوچشمه آب معدني نوري كندي در 50 كيلو متري شمال مشكين شهر با خواص مفيد در امراض بيماريهاي كليه ، سنگ مثانه با دبي خيلي كم و با قابليت شرب و گاز دار كه حدود 4 چشمه ميباشد.

دودو:

چشمه دودو در 13كيلو متري جنوب شهرستان مشكين شهر كه همچون چشمه هاي ايلاندو در ارتفاعات 2000 الي 2100 متري سطح درياهاي آزاد در مسير انتهاي جاده موئيل و در بستر سرشاخه هاي خياو چايي با دبي كمتر نسبت به ايلاندو است درجه اسيدي آن حدود 6/5 و درجه حرارت 45 درجه و براي بيماريهاي عصبي مفيد است.

ایلاندو:

چشمه سه گانه ايلاندو در ده كيلو متري جنوب شهرستان مشكين شهر كه در ارتفاعات 1950 الي 2000 متري در مسير انتهاي جاده موئيل و در بستر سرشاخه هاي خياو چايي با دبي قابل توجه در حال جوشش هستند درجه اسيدي اين چشمه در حدود 6 درجه و درجه حرارت آن 35 و براي بيماريهاي عصبي مفيد ميباشد. چشمه معدني ايلاوند در فاصله 15 كيلومتري جنوب مشگين شهر از زمين مي جوشد. مظهر چشمه در پاي يک كوه واقع شده است كه در دو نقطه مشخص ظاهر مي شود. سطح قسمت هايي از حوضچه را آهک پوشانده است. آب چشمه از دسته آب هاي كلروفسفاته و بيكربناته كلسيک گاز دار گرم است.

قوتورسویی:

در 48 کیلومتری این شهرستان قرار داد در 60 كيلومتري جاده اردبيل ـ مشگين شهر و در 25 كيلومتري مشگين شهر روستايي وجود دارد كه به لاهرود معروف است. در 24 كيلومتري اين آبادي چشمه قوتور واقع شده است. در اين ناحيه تشكيلات آذرين زياد ديده مي شود و سنگ هاي رسوبي اطراف چشمه انبوهي گوگرد دارد. ارتفاع چشمه از سطح دريا در حدود 2300 متر است. آب چشمه پس از خروج از زمين و عبور از مجرايي قنات مانند حوضي كم عمق راتشكيل مي دهد كه اطراف آن با سنگ پوشيده است و به عنوان استخري براي استحمام مراجعه كنندگان مورد استفاده قرار مي گيرد. بوي هيدروژن سولفوره در اطراف چشمه به شدت احساس مي شود. درجه حرارا ت آب در حوض و نزديک مظهر 41 درجه و هدايت الكتريكي آب براي 20 درجه حرارت 1700 است. اين آب در رديف هاي آب هاي معدني سولفاته كلسيک و گوگرد خيلي گرم است كه آثار اسيد سولفوريک آزاد دارد. اهالي محل از شستن لباس در آب چشمه خودداري مي كنند و مي گويند كه اين كار باعث سوارخ شدن پوشاک آن ها مي شود.ظاهر آب زلال، شفاف، کمری ترش‌مزه و بودار است،برای درمان بیماری‌های پوستی و چربی مفید است .

آب معدني انزان:

چشمه آب معدني انزان در 22 كيلو متري غرب مشكين شهر با 6 دهانه خروجي ولي دبي پايين در مجاورت جنگل سرسبز و فشرده سبلان و شكارگاه مربوط به آن در ميان طبيعت بكر و زيباي حواشي روستاي انزان واقع اند و از اين جهت بنظر ميرسد محل مناسبي براي جذب گردشگران از جاده اهر مشكين شهر كه يكي از شريانهاي ورودي استان است مي باشد. اين منطقه زيبا و دال انگيز كه با داشتن چشمه هاي آب معدني ،ژرفاي عميق و معنا داري يافته است عالترين و جذاب ترين شكارگاه و تفرجگاه دامنه سبلان بشمار ميرود . مجموع دبي در اين چشمه ها حدود 1/2 ليتر در ثانيه و بيشتر از دبي چشمه هاي قهوه سويي ، گوز سويي و قره سوء سرعين است در كنار آب درماني و لجن درماني از ويژگيهاي اين مجموعه است.

آبگرم شابيل:

چشمه شابيل در مسير صعود به سبلان با دماي 49 درجه سانتي گراد و دبي 5 ليتر در ثانيه واقع است مجتمع آب درماني شابيل در دو طبقه شامل بخش هاي مجزاي زنانه و مردانه و هركدام مجهز به استخر ، سالن دوش ، رستوران ، سوئيت ، سونا و جكوزي احداث گرديده و در حال بهره برداري است .شابيل در 42 كيلو متري جنوب مشكين شهر با خواص مفيد در امراض و بيماريهاي كليه و با قابليت شرب و بهمراه گاز كه در كنار چشمه آبگرم شابيل قابل دسترسي و استفاده است .چشمه آبگرم شابیل در 27 کیلومتری لاهرود در دامنه تپه واقع شده است و ظاهری زلال، شفاف، کمی ترش‌مزه، بی‌رنگ و نیز کمی بودار دارد، این آب گرم به خاطر وجود مقدار زیادی اسید کربنیک برای درمان پادرد و کمردرد مفید است.

آبگرم قينرجه:

چشمه قينرجه در جنوب باختري مشگين شهر و به فاصله تقريبي 22 كيلومتري آن واقع شده است. آب چشمه به رودخانه وارد مي شود و در مسير حركت آن رسوب هاي رنگي آهن و آلگ ها ديده مي شود. به سبب گرماي زياد آب چشمه را با مقداري آب سرد رودخانه مي آميزند و در حوضچه اي براي استحمام مورد استفاده قرار مي دهند. آب اين چشمه اسيدي از دسته آب هاي كلروره سديک گاز دارخيلي گرم است و براي درمان لنفاتيسم، راشيتيسم، بيماري هاي زنانه، برخي از رماتيسم هاي مزمن استفاده مي شود و همچنين به سبب دارا بودن گاز، در زمينه بيماري هاي تنفسي كاربرد دارد. با دماي 83 تا 86 درجه و دبي 9 ليتر در ثانيه ،بعنوان داغترين چشمه آبگرم ايران داراي اهميت زيادي است . مجتمع آب درماني قينرجه به فاصله 500 متر از محل خروج آب در دو بخش زنانه و مردانه و هركدام مجهز به استخر عمومي ، استخر كودك ، استخر آب سرد ، جكوزي ، سوناي خشك ، سوناي بخار ،رستوران عمومي ، كافه سنتي ، نمازخانه و سوئيت ميباشد.