خواص دارویی عسل طبیعی گون و آویشن:
تقویت بینایی ، ضد صرع ، ضد تشنج ، رفع تشویش ، درمان تنگی تنفس و معالج دردهای مفاصلی
 
 
خواص دارویی عسل گل آویشن : مقوی مغز و اعصاب و انرژی زا و تقویت حافظه, مفید برای عادتهای ماهیانه دردناک , رفع عفونت‌های عمومی ، برای دردهای شکمی و روده و برای سرفه و گلودرد و برای دیابت , تقویت بینایی ، ضد صرع ، ضد تشنج ، رفع تشویش ، درمان تنگی نفس و معالج دردهای مفاصلی
خواص دارویی عسل گون : درمان پوکی استخوان ، پا درد,کمر درد و دردهای مفاصلی,تقویت اعصاب و دستگاه گوارش ,مقوی مغز و اعصاب و انرژی زا و تقویت حافظه ، برای کم خونی مفید است، خواب آور، تقویت معده، ملین، مفیدبرای زخم های چشم و درد های چشم، ورم ملتحمه چشم، برای خشونت سینه و حلق و حنجره، مفید برای گرفتگی صدا، تقویت روده، درد کلیه، مثانه، مجاری ادراری
 
 
معرفی گیاه آویشن :
آویشن گیاهی با نام علمی Thymus vulgaris می باشد که در جهان به نام Thyme مشهور است. این گونه گیاه در ایران به نام آویشن باغی مشهور است.
 آویشن گیاهی است علفی، چندساله که شبیه به پونه کوهی است .در ایران تقریبا در تمام مناطق معتدل می روید. دارای ساقه هایی کوتاه و ریشه ای با الیاف چوبی می باشد. برگهای آن به رنگ سبز خاکستری خیلی کوچک و در اغلب گونه ها کرکدار است. گلهای آن کوچک خوشه ای و به رنگ سفید مایل به بنفش و سرخ می باشد. گل آویشن خیلی معطر و به عنوان ادویه در آشپزخانه مصارف متعددی دارد.
آویشن به علت وجود اسانس، حاوی ترکیبات فنلی با خاصیت بسیار قوی ضد میکروب به خصوص میکروب های تنفسی می باشد. آویشن از قدیم به عنوان دارویی برای تسکین و درمان علایم و عوارض سرماخوردگی مصرف می شده و در سال های اخیر به شکل شربت آویش مصرف می شود. از طرفی، عسل دارای خاصیت ضد سرفه و خلط آور خوبی بوده و برای رفع گرفتگی صدا بسیار مفید است. تحقیقات نشان داده اند که مخلوط آویشن و عسل، اثرات یکدیگر را تقویت می کنند و به همین دلیل جدیداً شربتی از مخلوط این دو در ایران تولید شده و به نام هانی تیم (honeythyme) نامگذاری شده است. این شربت دارای خاصیت خلط آور، ضد سرفه و رفع گرفتگی صدا می باشد.
روش ترکیب عسل با آویشن :
خوردن ده گرم اویشن مخلوط با عسل با آب گرم برای بیماری فلج ، فراموشی ، صرع ، تقویت کلیه مفید است. آشامیدن دم کرده آن با عسل در برطرف نمودن ناراحتی های تنفس و دفع راحت تر ادرار نافع است.
جوشانده آویشن :
مناسب برای ضد عفونی کردن، پانسمان و شست و شوی زخم ها . جوشانده این گیاه خواص ضد سرفه دارد و برای معالجه سیاه سرفه کاربرد دارد. اسانس آن ضد عفونی کننده خیلی قوی است.
دم کرده آویشن :
برای سرفه های سخت و برونشیت مفید است . در فرانسه ازدم کرده 10تا20گرم گیاه خشک با یک لیتر آب جوش ، برای آرام کردن سرفه 3 فنجان در روز می خورند.
تذکرات :
با توجه به اینکه در ترکیب گیاه آویشن ماده ای به نام تیمول وجود دارد ، در صورت مصرف بیش از حد این گیاه فرد دچار اسهال و استفراغ می شود ، همچنین مصرف بیش از حد آویشن ممکن است عضلات قلب را ضعیف نماید و باعث بروز سرگیجه و صدای گوش شود لذا قویا توصیه می شود برای استفاده از گیاهان دارویی و مقدار مصرف آنها حتما با داروشناس یا متخصص گیاه شناسی مشورت نمایید.
حمام آویشن :
برای تسکین درد مفاصل و کوفتگی عضلات و رفع خمودگی و خستگی مفید است بدین منظور از جوشانده 6درصد آویشن استفاده کرده و آن را داخل وان حمام ریخته و مدتی در آن بنشینند.
برگرفته از : معجزات درمانی عرقیات گیاهی/ نویسنده دکتر محمد دریایی (متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی)

 • رنگ عسل گون :
  رنگ زرد
 • رنگ عسل آویشن :
  عقیقی قرمز
 • فصل برداشت عسل گون :
  از اوایل تابستان(تیر ماه)
 • فصل برداشت عسل آویشن :
  از اوایل تیر ماه تا اواخر آن
 • محل رویش گیاه گون :
  دامنه های کوه البرز و سبلان ، دشتهای اطراف تهران
 • محل رویش گیاه آویشن :
  دامنه های کوه البرز و سبلان ، دشتهای اطراف تهران
بخاطر همجواری و پوشش زیاد گون و آویشن در دامنه سبلان, بخصوص در مناطق شهر سرعین و اردبیل در فصل بهار, عسل به دست آمده بیشتر عطر و رنگ خود را از این دو گیاه به ارث می برند.