خواص دارویی عسل گشنیز :
ضد حساسیت , ضد آلرژی , ضد سرفه های تحریکی , ضد دردهای عضلانی , ضد صرع و تشنج , سهل کننده هضم غذا
 
خواص دارویی عسل گشنیز :
عسل گشنیز جزء عسلهای معطر به شمار می رود. رنگ عسل گشنیز زرد مایل به قرمز می باشد.
خواص دارویی عسل گشنیز : معطر،اشتها آور، مقوی معده، رفع سوء هاضمه، باد شکن، نرم کننده سينه، مفيد برای تب، مفيد برای بيماری های عفونی مانند : سرخک و آبله، مفيد برای سرفه و سرما خوردگی، مسکن و آرام بخش، مفيد در دفع سموم بدن، خواب آور، مفيد برای زکام و اسپاسم ماهيچه ای، شير افزا، مفيد برای تب های رماتيسمی، خواب آور، مفيد برای آفت دهان، تقويت لثه، تنگی نفس، مسکن صفرا، ضد سرطان، مفرح، مقوی قلب و مغز، اسپرم، ناراحتی روده و حافطه. ضد صرع و تشنج ، ضد حساسیت و آلرژی. درمان سرفه های تحریکی ، دردهای عضلانی ، سهولت در هضم غذا ،
عسل گشنیز جزء عسلهای بهار بوده و زمان برداشت آن , خرداد ماه می باشد.
   
 
معرفی گیاه گشنیز :
گشنیز گیاهی است علفی و یک ساله، به رنگ سبز که ارتفاع آن تا 80 سانتی متر نیز می رسد. برگ های آن به دو شکل ظاهر می شوند. آنهایی که در قاعده ساقه وجود دارند به شکل دندانه دار و دیگری در طول ساقه که باریک و نخی می شود. قسمت مورد استفاده گیاه، ساقه، برگ و میوه آن است. میوه گشنیز گرد و به رنگ زرد است. بوی تازه آن مطبوع نبوده و تقریباً بد بو است ، ولی بر اثر خشک شدن این بو از بین رفته و خوشبو می شود.
خواص درمانی گشنیز و تخم آن:
گشنیز گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق مدیترانه است و در بیشتر نقاط ایران نیز می روید. از زمان های قدیم وجود داشته و حتی مورد مصرف مصری ها بوده است. بقراط این گیاه را می شناخته و برای درمان بیماری های مختلف از آن استفاده می کرده است. در قرون وسطی ضعف جنسی را با گشنیز درمان می کردند. پزشکان قدیم عقیده داشتند گشنیز از سرایت امراض جلوگیری می کند.
گشنیز و تخم گشنیز از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.زکریای رازی پزشک و دانشمند مسلمان ، گشنیز را برای آرام کردن سردرد و رفع سستی تجویز می کرد .
مخلوط تخم گشنیز پودر شده با عسل برای تقویت بدن بسیار مفید است. خوردن تخم گشنیز معده را تقویت می کند و به همراه غذا به هضم آن کمک می کند. معده و روده را ضد عفونی می کند و کرم کش است. تخم گشنیز ادرار آور است. برای نرم کردن سینه از جوشانده تخم گشنیز استفاده می کنند. برای بر طرف کرن تب و سرماخوردگی مفید است. تخم گشنیز شیر مادران شیرده را زیاد می کند ، برای این منظور با کمی عسل تناول می شود. تخم گشنیز نیرو دهنده قلب و نشاط آور است. تخم گشنیز قاعده آور است. جوشانده تخم گشنیز یا خوردن تخم گشنیز بو داده ، اسهال خونی و بیماری های عفونی روده مثل تب تیفوئید را بهبود می بخشد، چون شدیداً میکروب کش است.جویدن تخم گشنیز برای تسکین درد دندان بسیار مفید می باشد..
ترکیبات عسل و گشنیز :
مصرف 2 تا 5 گرم تخم گشنیز به همراه  کمی عسل , شیر مادران شیرده را زیاد می کند .
تخم گشنیز را پودر کرده و به نسبت مساوی با عسل مخلوط کنید که برای تقویت بدن بسیار مفید است.
برای نرم کردن سینه 10 تا 30 گرم از تخم گشنیز را در یک لیتر آب دم کرده و با عسل مانند چای مصرف نمایید .
- آب گشنیز خواب آور است. برای این منظور باید30 گرم از آب گشنیز خام را همراه با عسل خورد. مصرف بیش از این مقدار موجب حالت سستی می شود.
برگرفته از : عاتکه موسوی – کارشناس تغذیه

 • رنگ عسل گون :
  رنگ زرد
 • رنگ عسل گشنیز :
  زرد مایل به قرمز
 • فصل برداشت عسل گون :
  از اوایل تابستان(تیر ماه)
 • فصل برداشت عسل گشنیز :
  خرداد ماه (جزء عسلهای بهاره)
 • محل رویش گیاه گون :
  دامنه های کوه البرز و سبلان ، دشتهای اطراف تهران
 • محل رویش گیاه گشنیز :
  کشتزارهای منطقه کرمانشاه و کردستان