خواص دارویی عسل گشنیز و گون :
ضد حساسیت , ضد آلرژی , ضد سرفه های , ضد دردهای عضلانی , ضد صرع و تشنج , سهل کننده هضم غذا
 
خواص دارویی عسل گشنیز :
عسل گشنیز جزء عسلهای معطر به شمار می رود. رنگ عسل گشنیز زرد مایل به قرمز می باشد.
خواص دارویی عسل گشنیز : معطر،اشتها آور، مقوی معده، رفع سوء هاضمه، باد شکن، نرم کننده سينه، مفيد برای تب، مفيد برای بيماری های عفونی مانند : سرخک و آبله، مفيد برای سرفه و سرما خوردگی، مسکن و آرام بخش، مفيد در دفع سموم بدن، خواب آور، مفيد برای زکام و اسپاسم ماهيچه ای، شير افزا، مفيد برای تب های رماتيسمی، خواب آور، مفيد برای آفت دهان، تقويت لثه، تنگی نفس، مسکن صفرا، ضد سرطان، مفرح، مقوی قلب و مغز، اسپرم، ناراحتی روده و حافطه. ضد صرع و تشنج ، ضد حساسیت و آلرژی. درمان سرفه های تحریکی ، دردهای عضلانی ، سهولت در هضم غذا ،
عسل گشنیز جزء عسلهای بهار بوده و زمان برداشت آن , خرداد ماه می باشد.
 
 
خواص عسل گون :
مقوی مغز و اعصاب و انرژی زا و تقویت کننده حافظه ، برای کم خونی مفید است،خواب آور، تقویت کننده معده، ملین، مفید برای زخم های چشم و دردهای چشم، ورم ملتحمه چشم، برای خشونت سینه و حلق و حنجره، مفید برای گرفتگی صدا، تقویت روده ، درد کلیه، مثانه ، مجاری ادراری.
معرفی گیاه گشنیز :
شبدر قرمز گیاهی است علفی و چند ساله که در مناطق معتدله کره زمین می روید . در شرایط مساعد این گیاه هفت ساله است ولی در آب و هوای گرم فقط دو سال عمر می کند . ارتفاع شبدر قرمز بسیار کم است و بیشتر از 15 سانتیمتر نمی شود . برگهای آن بیضی شکل و دراز و دارای سه برگچه است و بهمین علت در قرون وسطی مورد احترام مسیحیان بوده زیرا آنرا سمبل خداوند ، مسیح و روح المقدس می دانستند .
خواص درمانی گشنیز و تخم آن:
گشنیز گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق مدیترانه است و در بیشتر نقاط ایران نیز می روید. از زمان های قدیم وجود داشته و حتی مورد مصرف مصری ها بوده است. بقراط این گیاه را می شناخته و برای درمان بیماری های مختلف از آن استفاده می کرده است. در قرون وسطی ضعف جنسی را با گشنیز درمان می کردند. پزشکان قدیم عقیده داشتند گشنیز از سرایت امراض جلوگیری می کند.
گشنیز و تخم گشنیز از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.زکریای رازی پزشک و دانشمند مسلمان ، گشنیز را برای آرام کردن سردرد و رفع سستی تجویز می کرد .
مخلوط تخم گشنیز پودر شده با عسل برای تقویت بدن بسیار مفید است. خوردن تخم گشنیز معده را تقویت می کند و به همراه غذا به هضم آن کمک می کند. معده و روده را ضد عفونی می کند و کرم کش است. تخم گشنیز ادرار آور است. برای نرم کردن سینه از جوشانده تخم گشنیز استفاده می کنند. برای بر طرف کرن تب و سرماخوردگی مفید است. تخم گشنیز شیر مادران شیرده را زیاد می کند ، برای این منظور با کمی عسل تناول می شود. تخم گشنیز نیرو دهنده قلب و نشاط آور است. تخم گشنیز قاعده آور است. جوشانده تخم گشنیز یا خوردن تخم گشنیز بو داده ، اسهال خونی و بیماری های عفونی روده مثل تب تیفوئید را بهبود می بخشد، چون شدیداً میکروب کش است.جویدن تخم گشنیز برای تسکین درد دندان بسیار مفید می باشد..
ترکیبات عسل و گشنیز :
مصرف 2 تا 5 گرم تخم گشنیز به همراه  کمی عسل , شیر مادران شیرده را زیاد می کند .
تخم گشنیز را پودر کرده و به نسبت مساوی با عسل مخلوط کنید که برای تقویت بدن بسیار مفید است.
برای نرم کردن سینه 10 تا 30 گرم از تخم گشنیز را در یک لیتر آب دم کرده و با عسل مانند چای مصرف نمایید .
- آب گشنیز خواب آور است. برای این منظور باید30 گرم از آب گشنیز خام را همراه با عسل خورد. مصرف بیش از این مقدار موجب حالت سستی می شود.
برگرفته از : عاتکه موسوی – کارشناس تغذیه

 • رنگ عسل گون :
  رنگ زرد
 • رنگ عسل گشنیز :
  زرد مایل به قرمز
 • فصل برداشت عسل گون :
  از اوایل تابستان(تیر ماه)
 • فصل برداشت عسل گشنیز :
  خرداد ماه (جزء عسلهای بهاره)
 • محل رویش گیاه گون :
  دامنه های کوه البرز و سبلان ، دشتهای اطراف تهران
 • محل رویش گیاه گشنیز :
  کشتزارهای منطقه کرمانشاه و کردستان