جنگل فندقلو

Spread the love

جنگل فندقلو

جنگل فندق‌لو در استان اردبیل و در 25 کیلومتری شهرستان اردبیل واقع شده‌است.
این جنگل زیبا به سه قسمت اصلی 1- فندقلوبزرگ (بویوک مشه) 2- فندقلو کوچک (عسی قیران)( کاظم مشه سی) تقسیم شده است که حد فاصل این دو 700 متر و ما بین این دو فندقلو جاده قدیم اردبیل به آستارا وچند زمین زراعی قرارگرفته است .
در ایجاد این جنگل زیبا دست بشر دخالت نداشته بلکه دست قدرتمند طبیعت این طلای سبز را در این منطقه از جهان به وجود آورده است که جزء سرزمین خانقاه سفلی محسوب می شود و یکی از زیبا ترین و بهترین گردش گاه های خانقاه سفلی و منطقه نمین واستان اردبیل به شمار می آید.
این جنگل دارای درختان مختلف میوه مانند فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی ,بلوط,راشل,آلوچه ,زالزالک,ال اسبی,گیلدیک است. در داخل جنگل هم یک استخر آب‌گرم به نام مشه سویی وجود دارد که آب ان خاصیت درمانی دارد و افراد زیادی به این دلیل و بسیاری هم برای گشت و گذار به آنجا می‌آیند و با خانواده چند روزی را داخل جنگل و در کنار استخر آب‌گرم و آبشاری که در منصقه قراردارد، اقامت می‌کنند.
جنگل فندق‌لو به دلیل نزدیکی به شهر نمین (نمین در زبان تالشی یعنی مکان نم‌ناک) و برخورداری از رطوبت منطقه و دسترسی آسان از جاده بین شهری اردبیل – آستارا، همواره به‌عنوان یک گردش‌گاه مورد توجه بوده است.
وسعت این جنگل طبق اعلام اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل در حدود 85 هکتار می باشد که از مناطق مختلف تشکیل یافته و به نام های گوناگون محلی خانقاه سفلی خوانده می شود.
این جنگل یکی از مناطق مهم گردش‌گری جنگلی است که به فاصله ۱۰ کیلومتر از شهر نمین  قرار گرفته است. با توجه به اینکه درخت فندق بیش از سایر گونه‌ها در این جنگل روییده است، این منطقه فندق‌لو نامیده می‌شود. این جنگل در سطحی به طول تقریبی ۲۵ کیلومترمربع پراکنده‌است که از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین – آستارا شروع و با جهت شمال غربی – جنوب شرقی در شرق روستای حور خاتمه می‌یابد.
شیب مراتع آن نسبتاً کم و به دلیل پوشش فشرده آن بخصوص چمن، آثار فرسایش به جز بخش‌های تخریب یافته، کمتر به چشم می‌خورد و به همین دلیل است که این نواحی جهت ایجاد پیست اسکی روی چمن مورد توجه قرار گرفته‌است. در بین انواع شناسایی شده، گونه‌های نادری نظیر فندق، ممرز، راش، بلوط (بلندمازو)، بیدمشک یافت می‌شوند که به ارزش گیاهی منطقه می‌افزایند. در منطقه فندق‌لو خرس قهوه‌ای و سمور و پرندگانی مانند قرقاول، کبک و عقاب طلایی زندگی می‌گنند.
ساختار جنگل فندقلو از لحاظ آمیختگی گیاهی شامل درختان فندق-بلوط-راش-ازگیل-آلوچه-زالزالک-ال اسبی-گیلدیک می باشد و گونه های علفی منطقه مانند نسترن-تمشک-خاس-پامچال- بابونه-سرخس-بنفشه وحشی-گل گاو زبان-توت فرنگی وحشی دراین ناحیه یافت می شود.